Melon z owocami

piątek, 29 listopada 2013

Idealna sałatka śniadaniowa

Kiedy mam ochotę na lekkie śniadanie, wtedy myślę o owocach. Najbardziej lubię świeże, sezonowe, krajowe. Niestety ciężko o takie teraz, ale w sklepach mamy dostępne importowane. Ratunkiem są też zapasy mrożonych owoców w lodówce.
Takie kolorowe śniadanie na pewno wprawi nas w dobry nastrój od rana. Jest też źródłem dobrych kalorii i wartości odżywczych. A na tym nam zależy, żeby posiłki były jak najbardziej wartościowe, prawda?

 

Składniki ( dla 2 osób):
 
melon galia
2 jabłka
2 łyżki ziaren granatu
3 łyżki malin ( u mnie mrożone)
łyżka płatków migdałowych
 
Przygotowanie:

Melona kroimy na pół, usuwamy pestki i z miąższu wykrajamy łyżką do owoców kulki. Jabłka oczyszczamy z pestek i kroimy w cienkie plasterki. Wcześniej rozmrożone maliny mieszamy z owocami i nakładamy je do wydrążonego melona. posypujemy owocami granatu i płatkami migdałów.

Smacznego!



Pesto alla Genovese

czwartek, 28 listopada 2013

Cudowny włoski sos w polskim wydaniu

 
Są wzmianki, że historia pesto sięga czasów antycznych, już u Pliniusza, a w Grecji u Teofrasta są wzmianki o urokliwym ziele, czyli o bazylii. A bazylia to podstawowy składnik pesto.
Słownik Casaccia wydany w 1876r. definiuje  pesto jako:
Sos czy też przyprawa składająca się z liści bazylii lub majeranku i pietruszki, ząbków czosnku i sera, zmiażdżonych w moździerzu, rozmieszanych oliwą i wodą.
Bardziej szczegółowy przepis na pesto znajdziecie w książce napisanej przez Imć Pana Giovan Battista Ratto pod tytułem "La Cuciniera Genovese". Książka została wydana w Genui w 1860 r. Jest zbiorem tradycyjnych przepisów Ligurii - północnego regionu Włoch, ze stolicą w Genui.
Przepis na pesto jest następujący:
Należy wziąć 3-4 ząbki czosnku, bazylię, a jeśli takowej brak, wziąć majeranek i pietruszkę, ser holenderski i jeszcze parmezan, wszystko to utarte i zmieszane na gładką masę. Masę tę połączyć z oliwą i dobrze wymieszać. Taki sos dobry jest z gnocchi, troffii, tagliolini.
Ciekawostką jest, że pesto na początku uchodziło jako danie spożywane przez plebs, dopiero w XX wieku zaczęło powszechnie królować na znanych włoskich stołach.
 Dzisiejsze pesto to utarte na krem liście bazylii, czosnek, parmezan, orzeszki piniowe i oliwa. Najlepsze jest to przygotowane w kamiennym moździerzu. Typowe pesto ma kolor zielony, natomiast jego czerwona odmiana (pesto alla siciliana) zawiera dodatkowo suszone pomidory.
 
Pokusiłam się o polską odmianę pesto - zamiast orzeszków pini użyłam słonecznika, parmezan zastąpiłam serem Gran Moravia. Ucierałam je moździerzu. Aromat, jaki unosił się podczas przygotowywania był wspaniały! Intensywna bazylia + ser. Smak równie wspaniały jak aromat. Nic dodać, nic ująć tylko smakować. Z czym? Makaronem, mięsem, kopytkami, nawet na kanapkę. Pamiętajcie, że pesto nie można za mocno podgrzewać, bo w wysokiej temperaturze bazylia nabiera gorzkiego smaku.
Spróbujcie sami.
I garść wspomnień z liguryjskiej wyprawy ( Cinque Terre)
 
 
Składniki:
 
2 pęczki bazylii
1/2 szkl. ziaren słonecznika
50 ml oliwy z oliwek
ser ( wg uznania, u mnie 1/2 opakowania już startego sera)
 
Przygotowanie:
 
Wszystkie składniki wsypujemy do moździerza i ucieramy na jak najbardziej gładką masę. Staramy się rozdrobnić jak tylko możliwe to będzie słonecznik. Podajemy od razu jako dodatek do potraw lub przechowujemy w słoiczku w lodówce najdłużej tydzień.

 
 
 


 

 
 
 

 

 

Krem z dyni z szafranem

środa, 27 listopada 2013

Ciepła barwa i smak
z szafranem

Sezon na dynię w pełni. Jestem wielką zwolenniczką kremów warzywnych, to mój ulubiony rodzaj zup. W sieci można znaleźć ogromną różnorodność przepisów na krem z dyni. Ten, który Wam zaproponuję jest moim własnym przepisem, który po kilku modyfikacjach osiągnął obecny kształt. Nie jest ani za gęsty, ani za rzadki. Taki w sam raz. W sam raz również na pochmurne dni. Bo taka jest dynia - rozweselająca, prawda?


Składniki:
kilogram obranej dyni
2 marchewki
pietruszka
ziemniak
cebula
łyżka masła
sól, pieprz
szczypta szafranu
0,5 l bulionu (może być pół l wody z łyżką vegety natural i 2 łyżkami oliwy z oliwek),
liść laurowy i 2 ziela angielskie
płatki migdałów do posypania
Przygotowanie:
Dynię obieramy, wydrążamy pestki i kroimy na około centymetrowe kwadraty. Marchewkę i pietruszkę kroimy w grube plastry, cebulę w ósemki, ziemniaka w drobną kostkę. Warzywa podsmażamy na maśle zalewamy bulionem, wrzucamy liść laurowy i ziele angielskie, doprawiamy i gotujemy 15 minut. Wyjmujemy liść laurowy i ziele i blendujmy warzywa na gładki krem. Jeżeli w trakcie blendowania krem będzie wychodził za rzadki, można odlać trochę bulionu. Dodajemy szczyptę szafranu i zagotowujemy ponownie.  Podajemy z odrobiną szafranu i płatkami migdałów.


Propozycje na inne kremy z warzyw znajdziecie w postach:

Kolorowe kanapki

Barwny talerz na pochmurny dzień

Spadł pierwszy śnieg w tym roku w stolicy. Zima idzie...
Czasem w pochmurne dni, takie jak dzisiejszy, dobrze jest poprawić sobie nastrój już z samego rana. Kolorowe kanapki są świetnym pomysłem na dobre rozpoczęcie dnia i jednocześnie stanowią pożywne śniadanie. Używam tego, co akurat mam w lodówce : pesto , kolorowe warzywa, jajka, nabiał i wędlina. Zgodzicie się, że przyjemnie wyglądają?

 
 

Smacznego!

Kasza manna z musem malinowym

wtorek, 26 listopada 2013

Smak dzieciństwa z nutą malin

Kasza manna to smak dzieciństwa. A dokładnie...
Słodki, delikatny, mleczny.
Moja Mama robi idealną kaszę mannę. W minione wakacje to było najczęstsze moje śniadanie. Jako dodatek zawsze ze świeżymi malinami. Teraz o świeże maliny jest ciężko, ale jako ich substytut idealnie sprawdza się domowy dżem malinowy.


Składniki:
 
pół litra mleka
3 łyżki kaszy manny ( u mnie bez gotowania)
pół łyżeczki cukru
2 łyżki dżemu malinowego
 
Przygotowanie:

Kaszę gotujemy wg przepisu na opakowaniu, słodzimy. Dodajemy dżem malinowy i gotowe!

Smacznego!

Mini ciasto marchewkowe z kremem mascarpone

poniedziałek, 25 listopada 2013

Mini ciasto marchewkowe
z kremem mascarpone i orzechami

To trochę inna, bogatsza wersja tradycyjnego ciasta marchewkowego. Delikatny krem mascarpone sprawia, że to niesamowicie pyszne ciasto zachwyci każdego. Zdecydowanie ze wszystkich marchewkowych ciast, które jadłam, to jest najlepsze! Zdążyłam ze zdjęciami zanim zniknęło całe :)

 
 
Składniki na małą keksówkę:
 
140 g miękkiego masła
140 g brązowego cukru
3 duże jajka
łyżeczka proszku do pieczenia
skórka z 1/3 pomarańczy + sok z niej wyciśnięty
90 g mąki pszennej
60 g mielonych migdałów
100 g łuskanych i rozdrobnionych orzechów włoskich + kilka do dekoracji
1 płaska łyżeczka cynamonu
szczypta startej gałki muszkatołowej
1/3 łyżeczki imbiru
150 g marchwi obranej i startej na grubych oczkach
sól morska
 
krem mascarpne:
100 ml śmietanki 30%
4 czubate łyżki serka mascarpone
czubata łyżka cukru pudru
 
Przygotowanie:

Piekarnik nagrzewamy do 180 st. Keksówkę smarujemy tłuszczem i wykładamy papierem do pieczenia.. Mikserem ucieramy masło z cukrem na jasną kremową masę. Dodajemy po 1 żółtku dodając kolejne dopiero jak poprzednie dobrze połączy się z masą.  Następnie dodajemy skórkę i sok z pomarańczy. Dodajemy przesianą mąkę i proszek do pieczenia i mieszamy. Następnie dodajemy orzechy, migdały, przyprawy oraz startą marchewkę i dokładnie mieszamy.
W osobnym naczyniu ubijamy białka z odrobiną soli na sztywną pianę, następnie delikatnie łączymy z masą. Przekładamy do przygotowanej foremki i pieczemy ok. 50 min. Upieczone ciasto pozostawiamy w formie ok. 10 min., następnie studzimy na kratce. Na przestudzone ciasto nakładamy przygotowany  krem: śmietankę ubijamy na sztywno. Dodajemy po 1 łyżce serka mascarpone dokładnie ubijając. Koleją łyżkę dodajemy gdy poprzednia połączy się z masą śmietankową. Posypujemy orzechami włoskimi.

Inspiracja - Jamie Olivier



Risotto z szafranem i krewetkami

niedziela, 24 listopada 2013

Risotto z szafranem
i krewetkami

Tak jak mieszkańcy południowych Włoch kochają pastę, tak Ci z północy są miłośnikami risotta. To właśnie północna Italia jest ojczyzną risotta, a dokładnie region Lombardii, której stolicą jest Mediolan.  Risotto można podawać na wiele sposobów. Znakomicie smakuje ze smażoną wątróbką, drobiem, rybami, owocami morza lub plastrem mięsa, z warzywami i grzybami.Do najsłynniejszych zalicza się klasyczne risotto alla milanese z dodatkiem szafranu i parmezanu. 

Po wyprawie do Mediolanu proponuję risotto z krewetkami tygrysimi i szafranem, który nadaje potrawie piękny kolor.

Do przygotowania dobrego risotta bardzo ważne jest jakiego użyjemy ryżu i bulionu. Sposób "impregnowania" ryżu ma również duże znaczenie, podobnie jak cierpliwość w mieszaniu risotta. Zatem czeka nas trochę pracy.

 
 
 
 


Składniki ( dla 2 osób):
 
pół opakowania ryżu do risotto ( Arborio)
krewetki black tiger bez pancerzy 250 g (waga mrożonych)
szczypta szafranu
cebula
2 łyżki masła
1 duży ząbek czosnku
natka pietruszki
 
Domowy bulion do risotto:
 
2 marchewki
pietruszka
por
2 liście laurowe
2 ziela angielskie
sól + pieprz
2 łyżki oliwi z oliwek
750 ml wody
 
Przygotowanie:

Przygotowujemy bulion: umyte i obrane warzywa kroimy na ćwiartki, gotując wszystkie składniki przez 15 minut. Przygotowany bulion przecedzamy przez sito. Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na łyżce masła, następnie dodajemy ryż i obsmażamy go tak, żeby każde ziarenko było naoliwione. Jest to tzw. impregnowanie ryżu do risotta. Następnie zalewamy ryż szklanką bulionu i dusimy często mieszając. Kiedy ryż "wypije" bulion dolewamy kolejną porcję bulionu. Czynność powtarzamy do momentu kiedy ryż będzie ugotowany al dente. Bardzo ważne jest dokładne mieszanie ryżu, nie może się przypalić. Przed końcem duszenia ryżu dodajemy szczyptę szafranu. Jeżeli ryz jest niedostatecznie doprawiony teraz jest dobry czas, by dodać sól i pieprz.
W między czasie kiedy przygotowujemy ryż na patelni podsmażamy ząbek czosnku ( najlepiej przeciśnięty przez praskę). Dodajemy zamrożone krewetki, solimy i dusimy pod przykryciem ok 10 min. Po tym czasie zdejmujemy przykrywkę i  często mieszając dusimy je do momentu aż woda odparuje.
 

Na talerzach układamy ryż i krewetki posypując obficie natką pietruszki.
Smacznego!

 

 
 

Frittata z pomidorami

Frittata z pomidorami
z wędzoną kiełbasą

Czyli omlet w bogatszym wydaniu, jego przyrodnia siostra. Frittatę zawsze robię w piekarniku, dopiekam w funkcji termoobiegu tak, żeby wierzch był idealnie chrupiący. Frittata z wędzoną kiełbasą jest naprawdę aromatyczna i stanowi syte śniadanie.

 
Składniki:
 
3 jajka
30 dag wędzonej kiełbasy ( ewentualnie innej wędliny)
10 dag sera żółtego
świeża bazylia
pomidor
sól + pieprz
łyżka masła
 
Przygotowanie:

Jajka rozbijamy w naczyniu do uzyskania puszystej konsystencji. Dodajemy pokrojoną drobno wędlinę, ser żółty i ok. 5 listków bazylii.  Wylewamy na rozgrzaną patelnię z masłem i smażymy często mieszając przez ok. pół minuty. Następnie układamy pomidora pokrojonego w grube plastry i wstawiamy do piekarnika na ok. 2 minuty ( z funkcją termoobiegu) lub na ok. 4 min. bez termoobiegu. Podajemy z listkami bazylii.

 
 

Warstwowa panna cotta

sobota, 23 listopada 2013

Pnna cotta
warstwowa waniliowo - kawowa

Uwielbiam panna cottę, w każdej postaci - waniliową, owocową, kawową. Nazywana arystokratką wśród deserów. Panna cotta jest chyba obok tiramisu jednym z najbardziej znanych  włoskich deserów, wywodzi się z terenu północnej Italii, a jej historia sięga do XVIII wieku.
Pokusiłam się o warstwową panna cottę w małym kieliszku, typowy deser na kilka małych łyżeczek. Wabi ciekawym wyglądem, a jeszcze lepiej smakuje.
Spróbujcie sami.

 
Składniki ( na 8 kieliszków):
 
Warstwa waniliowa i jasna kawowa:
125 ml śmietany 30%
125 ml mleka
cukier waniliowy
1,5 łyżeczki żelatyny
1/2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
 
Warstwa kawowa ciemna:
płaska łyżeczka kawy rozpuszczalnej
100 ml wody
3/4 łyżeczki żelatyny
 
Wykonanie:
 
Warstwa kawowa ciemna:
 
Żelatynę zalewamy łyżką zimnej wody i odstawiamy żeby napęczniała. kawę rozpuszczamy w wodzie i mieszamy z żelatyną. Wlewamy do kieliszków mniej więcej na 1/3 wysokości. Wkładamy do lodówki na ok. pół godziny lub do zamrażarki na ok 5-10 minut.
 
Warstwa waniliowa i kawowa jasna
 
Żelatynę zalewamy łyżką zimnej wody i odstawiamy do napęcznienia. Do rondelka z grubym dnem wlewamy śmietankę 30% i mleko, dodajemy cukier waniliowy i gotujemy. Zestawiamy  z ognia i mieszamy dokładnie z żelatyną. Studzimy około 15 minut. Pół przygotowanej śmietanki mieszamy z kawą rozpuszczalną i wlewamy do kieliszków z ciemną kawową warstwą ( ciemna warstwa powinna stężeć , jeśli nadal jest płynna pozostawiamy ją w lodówce do zupełnego stężenia). Następnie kieliszki ponownie wkładamy do lodówki na dłużej lub do zamrażarki na krócej. Po stężeniu wyjmujemy i wlewamy warstwę waniliową i pozostawiamy w lodówce na co najmniej 4 godziny (najlepiej na całą noc).
 
 

Makaron z karczochami

piątek, 22 listopada 2013

Makaron z karczochami
z dodatkiem pesto

 
 
Karczochy lubię zarówno jako przystawkę, jak i dodatek do dania głównego. Sezon na nie właśnie się zaczyna. Do XVIII wieku gościły na stołach tylko zamożnych rodzin. Karczoch pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Znali go już starożytni Grecy i Rzymianie, a Egipcjanie cenili w nich właściwości lecznicze. Dziś karczochy cenione są przez przemysł farmaceutyczny przerabiający je na lekarstwa na obniżenie cholesterolu. Również w kosmetyce  znalazły zastosowanie - są  dodatkiem m.in. do toników oczyszczających skórę.
Karczochy można przyrządzać na wiele sposobów. Najsmaczniejsze jest tzw. serce, czyli środek, do którego jednak dostać się nie jest łatwo. Je się także wewnętrzne listki karczocha. Listki karczocha są idealnym dodatkiem do sałat, można je również jeść na zimno z winegretem.
Świeże karczochy można kupić tylko w wybranych sklepach i dobrze zaopatrzonych warzywniakach, a szkoda. Dodatkowo cena pozostawia wiele do życzenia. Substytutem świeżych karczochów są te dostępne cały rok w zalewie z oleju lub octu. I takich właśnie użyłam przygotowując makaron.


 

 
 
Składniki ( dla 2 osób):
 
5 gniazd makaronu tagliatelle
słoik karczochów w zalewie z oliwy z oliwek
czubata łyżka zielonego pesto
świeża pietruszka do posypania
 
Przygotowanie:
 
Makaron gotujemy al dente. W między czasie podsmażamy karczochy. Nie ma potrzeby dodawać oliwy, ponieważ karczochy są dobrze naoliwione. Smażymy często mieszając około 3-4 minut. Makaron i podsmażone karczochy mieszamy z łyżką pesto i od razu serwujemy. Posypujemy pietruszką.
Zgadzacie się, że jest to szybki obiad? 
 
 
 


Domowe musli

czwartek, 21 listopada 2013

Domowe musli
z żurawiną

Znane od ponad 100 lat gości chyba w domu każdego z Was. Z suszonymi owocami, czekoladą i innymi dodatkami. Jestem zwolenniczką domowych dań i musli również przygotowuję sama. Robię większą ilość i trzymam w szczelnie zamkniętym pojemniku tak, żeby zawsze było pod ręką na szybkie śniadanie.


Składniki:
 
szklanka płatków owsianych
szklanka otrębów owsianych
pół szklanki amarantusa
4 łyżki wiórek kokosowych
pół szklanki żurawiny
pół szklanki rodzynek

 
Przygotowanie:
 
Płatki, otręby, amarantus i wiórka wsypuję do miski. Część żurawiny i rodzynek drobno kroję i dodaję do pozostałych składników. Mieszam wszystko dokładnie i gotowe! W sam raz do mleka lub jogurtu naturalnego.
 
 
 
 
 
 
 


Omlet z malinami

Omlet z malinami

Najbardziej lubię omlety w wykonaniu mojej mamy. Są pyszne, pulchne i pięknie pachną. Podpatrzyłam jak ona je robi i spróbowałam swoich sił. I co się okazało ? Że moje nie są takie złe, co więcej smakują podobnie. Są puszyste i niewiele odbiegają od tych "maminych". Jest to pomysł na szybkie i smaczne śniadanie. Można robić warianty na słono, na słodko, z dodatkami. Dziś zaproponuję Wam omlet w wersji na słodko z owocami.


 
Składniki:
 
1 jajko
50 ml mleka
łyżka mąki pszennej
szczypta soli
łyżeczka cukru
1/4 łyżeczki masła
 
Przygotowanie:
 
Całe jajko rozbijamy w miseczce  energicznie widelcem, dodajemy mleko i mąkę i dokładnie i energicznie mieszamy żeby nie było grudek. Dodajemy przyprawy i ponownie mieszamy. Kiedy masa jajeczna będzie spieniona wylewamy ją na rozgrzaną patelnię z masłem. Smażymy na średnim ogniu aż jajko zetnie się na górze tak, że będzie można omleta łatwo przekręcić na drugą stronę ( ok 2 min). Następnie na drugiej stronie smażymy nieco krócej. Podajemy ciepły omlet z owocami. Ja proponuję maliny, mogą być mrożone.

* Żeby omlet wyszedł pulchny , oprócz dobrego ubicia masy jajecznej omlet smażymy krótko na średnim ogniu.

Smacznego!

Owocowe jabłko

środa, 20 listopada 2013

Owocowe jabłko

Zdrowe śniadanie lub podwieczorek? Tak! Jabłko z owocami sprawdzi się jako pierwsza oraz druga opcja. Kusi kolorami i oczywiście wspaniałym zapachem owoców. Sami spróbujcie.

Składniki:
 
duże najlepiej czerwone jabłko
1 kiwi
1/4 mango
łyżka suszonej żurawiny
łyżka nasion granatu

Przygotowanie:
Z jabłka delikatnie wydrążamy środek, łyżką do wydrążania owoców robimy kulki jabłkowe. Pozostałe owoce drobno kroimy, dodajemy je kolejno do środka jabłka, posypujemy żurawiną i granatem.
 
 


Pizza z szynką i rukolą

Pizza z szynką i rukolą

Pomysł na pizzę zrodził się późnym wieczorem - jako pomysł na kolację. Nie jest to zbyt zdrowe rozwiązanie, ale łakomstwo wzięło górę. Wiecie, że mimo powszechnej opinii, iż ojczyzną pizzy jest słoneczna Italia, to już starożytni Grecy jadali placki z czosnkiem i oliwą? Pierwsza współczesna pizza powstała najprawdopodobniej w Neapolu w roku 1889. Jako dodatki zawierała mozarellę, pomidory i bazylię.
Moja pizza również reprezentuje narodowe barwy Włoch, jednak bazylię zastąpiłam rukolą.


Składniki ( na blaszkę 24 cm)
 
Ciasto7g świeżych drożdży 100 ml ciepłej wody1/2 łyżeczki cukru120 g mąki pszennej1 łyżeczka soli

1 łyżka oliwy z oliwek

Dodatki i sos
1 puszka pomidorów bez skórek w sosie pomidorowym1 łyżka oliwy z oliweksól i pieprz, 1 łyżeczka cukru, 1/2 łyżeczki suszonego oregano
1 kulka mozzarelli2 garście świeżej rukoli
 
 
 
Przygotowanie:

Zaczynamy od rozrobienia zaczynu. Drożdże zalewamy ciepłym mlekiem, dodajemy cukier i łyżkę mąki i mieszamy do powstania gładkiej masy. Przykrywamy i odstawiamy na ok. 15 minut. Po tym czasie ( zaczyn powinien się zapienić, jeśli jeszcze nie jest gotowy zostawiamy go jeszcze na 5 minut).
Do miski wsypujemy przesianą mąkę, dodajemy zaczyn, sól, oliwę i wodę i wyrabiamy ciasto ( ok. 15 minut).
Pomidory gotujemy z cukrem, solą i pieprzem i oregano ok. 15 minut. Jak najwięcej wody powinno z  nich odparować, jeżeli nadal będą zbyt wodniste, odlewamy łyżką nadmiar wody.
Nagrzewamy piekarnik do temperatury 200 st C. Ciasto wykładamy na blaszkę, smarujemy pomidorami i układamy rozdrobniony ser i szynkę. Część sera zostawiamy i układamy go na  minut przed zakończeniem pieczenia. Pizzę pieczemy ok 10-15 minut aż boki będą zrumienione. Po wyjęciu posypujemy rukolą.
 

 
 
 
 

Smacznego!

Bułki z oregano

wtorek, 19 listopada 2013

Bułki z oregano
z otrębami owsianymi

Od dłuższego czasu piekę chleb i w zasadzie nie kupujemy pieczywa. Z chlebem nabrałam już wprawy. Wyzwaniem okazały się bułeczki. Różne przepisy kończyły się różnie, niekoniecznie z powodzeniem. Przepis na te bułeczki był strzałem w dziesiątkę. Są to pierwsze, naprawdę smaczne bułki, jakie upiekłam.


Składniki (na ok. 12 bułeczek) :
 
na zaczyn
ok. 25 g drożdży świeżych
3 łyżki mleka
niecała łyżeczka cukru
 
pół kilograma mąki
ok. 1 szklanka otrąb
1,5 łyżeczki soli
pół łyżeczki ostrej przyprawy włoskiej "Penne alla arabiatta", może być ostra papryka
łyżka suszonego oregano
ok. 2 łyżki oliwy z oliwek
3/4 szklanki wody
 
Wykonanie:
 
Drożdże rozrabiam z ciepłym mlekiem i cukrem na gładką masę, odstawiam na 10 min. (lub do czasu kiedy się zapienią) w ciepłe miejsce.
Kiedy zaczyn się już zapieni dodajemy go do suchych składników, następnie wlewamy oliwę i wodę i dobrze wyrabiamy na jednolite ciasto  ( ok 10 minut) . Wyrobione ciasto odstawiamy na ok 1,5 godz. w ciepłe miejsce i przykrywamy ściereczką. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Z ciasta formujemy bułeczki i układamy na blaszce z papierem do pieczenia. Odstawiamy na 15 min, by jeszcze podrosły. Pieczemy ok. 18 min w temp. 180 st.
 
 
Bułeczki są w sam raz na śniadanie lub kolację , smakują świetnie z twarożkiem.

Krem z marchewki

Krem z marchewki
z prażonymi migdałami

Pomysł na ten krem zrodził się na spacerze z koleżanką. Wstąpiłyśmy na coś ciepłego do pobliskiej knajpki i serwowali akurat krem z marchwi. Muszę przyznać, że bardzo mi posmakował i postanowiłam poeksperymentować w kuchni.

Składniki:
6 marchewek
2 pietruszki
biała część pora
1 cebula
2  liście laurowe
3 ziela angielskie
1l bulionu (może być warzywny z dodatkiem oliwy)
pół łyżeczki tartego imbiru
sól,pieprz
łyżka masła
Wykonanie:
Warzywa myję, obieram, marchewkę, pietruszkę i pora kroję w około półcentymetrowe plasterki, cebulę kroję na pół. Podsmażam je na maśle ok 5 min, często mieszając. Następnie zalewam bulionem, dodaję przyprawy i gotuję pod przykryciem, aż marchewka będzie miękka. Wszystko blenduję do uzyskania gładkiego kremu. 
Podaję z kleksem śmietany i prażonymi płatkami migdałów.


Smacznego!

Propozycje na inne kremy z warzy znajdziecie w postach:




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Szukaj na tym blogu

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

TOP

blog toplista