Parówki w cieście francuskim

piątek, 21 listopada 2014

Szybka, pyszna przekąska. Sprawdza się na każdej imprezie domowej, ostatnio zagościła u nas na śniadaniu. Wystarczy ułożyć parówki na cieście, dodać ser żółty, zawinąć i gotowe! Oczywiście nie wolno zapomnieć o odpowiednich przyprawach żeby przekąska byłą aromatyczna :)


Składniki:

opakowanie ciasta francuskiego
5 parówek
5 plasterków sera żółtego
słodka papryka
odrobina ostrej papryki
czosnek w młynku

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Ciasto rozkładamy, przecinamy na pół. Na jednym z końców układamy plasterki sera żółtego, na nim parówki, posypujemy czosnkiem i zawijamy. Całość przecinamy po 1/2 parówki, posypujemy paprykami z wierzchu. Powtarzamy z 2 częścią ciasta francuskiego. Pieczemy w piekarniku do momentu zrumienienia się ciasta.
Świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Smacznego!




KECZUP Z DYNI

wtorek, 21 października 2014

Jak byłam dzieckiem moja mama robiła dużo przetworów, m.in. keczup,  prawdziwy pomidorowy. Jako dzieci woleliśmy keczup kupny, więc przetwory dmowe odeszły do lamusa. Ostatnio podpytałam mamę jak zrobić taki keczup i okazało się, że jest to strasznie czasochłonne. Mama przez 3 dni po kilkadziesiąt minut gotowała masę keczupową, żeby uzyskać odpowiednią konsystencję.
Niedawno dostaliśmy kilka dyń. Co z nią zrobić? Przyjaciółka podpowiedziała mi, że właśnie keczup dyniowy, który robi jej mama nie wymaga tak długiego gotowania. . Jako, że mój mąż dodaje keczup niemal do wszystkiego, postanowiłam się zmierzyć z tym przepisem.
Wykonanie keczupu okazało się całkiem łatwe, a efekt końcowy jest naprawdę świetny!!


Składniki:

 3 kg dyni
1 kg czerwonej papryki
1 kg cebuli

Zalewa:

800 g koncentratu pomidorowego
1 1⁄3 szkl. octu
50 dag. cukru 
2 łyżki oregano
1 łyżka curry
1 łyżka bazylii
1 łyżka papryki słodkiej
1 łyżka papryki ostrej

Przygotowanie:

Dynię kroimy w kostkę, dodajemy 2 łyżki soli i odstawiamy na 2 h. Kroimy paprykę i cebulę w grubą kostkę. Później wszystko (dynię, paprykę i cebulę) gotujemy. W między czasie przygotowujemy zalewę - wszystkie składniki mieszając. Ugotowane warzywa miksujemy  i dodajemy do zalewy. 
Wszystko gotujemy  na wolnym ogniu ok 30-40 minut. Przecieramy masę przez drobne sito, ponownie zagotowujemy i  nalewamy  do słoików. 
Zakręcone słoiki gotujemy ok 10 minut na wolnym ogniu i odwracamy do góry dnem. 

Kechup świetnie sprawdza się jako smarowidło na kanapki,jako dodatek do sosu z makaronem czy jako salsa do przekąsek. 




Koktajl bananowo ananasowy z malinami

wtorek, 12 sierpnia 2014

Ananas w roli głównej, w towarzystwie banana i malin. Koktajl w sam raz na upalne popołudnie. Lekki, orzeźwiający, z przepyszną nutką malinową. 




Składniki:

pół szklanki jogurtu naturalnego
banan
gruby plaster świeżego ananasa ( miąższ bez skórki i twardego środka)
łyżeczka brązowego cukru
2 łyżki soku pomarańczowego
pół szklanki malin

Przygotowanie:

Banana obieramy ze skórki, blendujemy razem z ananasem, jogurtem i sokiem pomarańczowym.  Wlewamy uzyskany krem do szklanek. Zblendowane maliny przecieramy przez sito. Mus malinowy wlewamy na krem ananosowy. 

Sałatka z malinami i kozim serem

środa, 6 sierpnia 2014

Połączenie pikantnych sałatek z mięsem i owocami odkryłam dopiero w zeszłym roku i zamakowałam w nich. Teraz przygotowuję różne kombinacje sałatkowe owocowo - warzywne, choć niekoniecznie zawsze z mięsem. 
 Dziś zaproponuję Wam wersję bezmięsną. Charakteru nadaje ser kozi i sos miodowo - mursztardowy. Maliny przełąmują całość i są fajnym uzupełnieniem. 
Ciekawa jestem czy Wy polubicie takie połączenie...






Składniki:

4 garście mieszanki sałat
1/4 szklanki malin
80 g sera owczego twardego
2 łyżki słonecznika
garść orzechów wsłoskich

Sos:
łyżka musztardy
łyżeczka miodu
łyżka oliwy z oliwek

Przygotowanie:

W misce mieszamy sałaę, pokrojony w kostkę ser owczy, rozdrobnione orzechy i słonecznik. Na wierzch układamy maliny i skrapiamy sosem. 
Smacznego!

Pożywny koktajl malinowy z płatkami owsianymi

Pożywny koktajl malinowy z płatkami owsianymi

Wakacje to najlepszy okres w roku! Bez dwóch zdań.  Stragany na bazarkach pełne są sezonowych owoców i warzyw.  Najlepsze są oczywiście te z własnego ogródka. Takie są właśnie maliny, z których wyczarowałam koktajl. Maliny dostałam od mojej przyjaciółki Ani, która ma ich caaaałe hektary. Ona to dopiero może pichcić ...
Wracając do koktajlu - jest to najczęściej przygotowywany przeze mnie koktajl. Bardzo go lubimy razem z moim M. Idealny jest zarówno na pożywne śniadanie, jak i na kolację. 

Spróbujcie sami.




Składniki:

mały kubek jogortu naturalnego
szklanka malin
pół szklanki płatków owsianych
łyżeczka cukru brązowego ( lub więcej, w zalezności od tego jak słodki koktajl chcecie mieć )

Przygotowanie:

Płatki owsiane zalewamy wrzątkiem - żeby woda przykryłacałość - i pozostawiamy na ok. 10 minut. Wszystkie składniki razem dokładnie blendujemy.

Sałatka z młodymi buraczkami i kozim serem

piątek, 6 czerwca 2014

Sezon na młode buraczki w pełni. Uwielbiam barszczyk z botwinki, a w tym roku zaczęłąm eksperymentować z sałatkami i przekąskami z buraczkami. Sałatka jest prosta i szybka do przygotowania. U nas sprawdziła się jako dodatek do dań z grilla.


Składniki:

4 buraczki
4 duże garście świeżego szpinaku
garść rukoli
twardy ser kozi (70g)
garść nerkowców
sos:
4 łyżki oleju rzepakowego ( u mnie tłoczony na zimno)
łyżka miodu
2 ząbki czosnku
odrobina soli
łyżka soku z cytryny

Przygotowanie:

Buraczki gotujemy do miękkości, obieramy i kroimy w kostkę - 1cmx1cm. Szpinak i rukolę myjemy, mieszamy z pokrojonym w kostkę serem, posiekanymi nerkowcami i buraczkami. Na kobniec dodajemy przygotoway sos. Delikatnie mieszamy. Smacznego!





Omlet z truskawkami

środa, 28 maja 2014

To jedno z tych szybkich i przepysznych śniadań, jakie często serwuję.  Zwłaszcza kiedy zaczyna się sezon na pyszne owoce. Rozpoczął  się właśnie wyczekiwany przez wielu sezon truskawkowy. Czas rozpocząć truskawkowe kucharzenie. 
Dziś zagościł u nas ten oto omlet ze słodziutkimi truskawkami. Nie sposób się oprzeć!



Składniki:

3 jajka
łyżka mąki
łyżeczka cukru

Przygotowanie:

Jajka ubijamy około 2 min. dodajemy mąkę i cukier i chwilę ubijamy do połączenia składników.
Tak przygotowaną masę wylewamy na rozgrzaną i lekko zaoliwioną ( najlepiej olejem kokosowym lub klarowanym masłem) patelnię. Smażymy na jednej stronie do momentu ścięcia u góry i podrumienienia z drugej strony, po czym przekręcamy i smażymy jeszcze około pół minuty. Podajemy z truskawkami pokrojonymi w grube plastry. Posypujemy cukrem pudrem i dekorujemy świeżą miętą. 







Melon z szynką parmeńską

wtorek, 27 maja 2014

Typowo włoska przekąska, przypominająca smak wakacji. Mocno schłodzony melon i suszona surowa szynka. Połączenie idealne


Składniki:

1 średni melon
100 g surowej szynki suszonej

Przygotowanie:

Melona obieramy ze skórki i wydrążamy gniazda nasienne. Kroimy go w plastry średniej wielkości i owijamy szynką.

Smacznego! 


Kruche ciasto z rabarbarem

poniedziałek, 26 maja 2014

Kruche ciasto, owocowe nadzienie i kruszonka. Uniwersalne ciasto tym razem z rabarbarem w roli głównej. Po prostu "niebo w gębie". Podobnie jak drożdżówki znika jeszcze delikatnie ciepłe. To również jeden ze smaków dzieciństwa.


Składniki:

kruche ciasto:
3 sklanki mąki
100 g masła
3/4 szkl. cukru
łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka śmietany 12%
cukier waniliowy
2 jajka
kruszonka:
50 g masła
1/2 szkl. mąki
1/2 szkl. cukru
nadzienie:
700 g (ok. 7 łodyg) rabarbaru
4 łyżki cukru brązowego domerara
łyżka miodu
łyżeczka cukru waniliowego

Przygotowanie:

Kruche ciasto : Ze podanych składników szybko zagniatamy ciasto. Po uzyskaniu gładkiej masy chłodzimy ciasto w lodówce.  Piekarnik nagrzewamy do 180 st.
Nadzienie: Rabarbar obieramy ze skórki, kroimy na ok. 2 centymetrowe kawałki i mieszay z cukrem, miodem i cukrem waniliowym.
Schłodzone ciasto wykładamy na wysmarowany masłem (najlepiej klarowanym) papier do pieczenia. Ciasto pieczemy ok 10 minut.
Kruszonka: Z podanych składników przygotowujemy kruszonkę - rozcieramy masło z mąką i cukrem do momentu az powstaną jak najmniejsze grudki.
Wyjmujemy ciasto z piekarnika, układamy na nim odsączony rabarbar i posypujemy kruszonką. Pieczemy w 180 st ok. 40-50 min.
Smacznego!





Drożdżówki z rabarbarem

czwartek, 22 maja 2014

Sezon na rabarbar w pełni . Korzystajmy! Dla wielu zapewne jest to smak dzieciństwa, bo kto nie pamięta chrupania łodyg rabarbaru zmoczonych w cukrze? Rabarbar , inaczej rzewień, znany był już od dawna. Stosowano go jako środek przeczyszczający, a także przeciwzapalny, a obecnie okazuje się, że może też być lekiem hamującym rozwój nowotworów. 
Najepiej smakują łodygi zrywane do końca czerwca, gdyż później nabierają mocno gorzkiego aromatu. 
Jako dodatek do drożdżowego ciasta rabarbar pasuje idealnie. Dobrze, że zdążyłam zrobić zdjęcie, bo drożdżówki zniknęły bardzo szybko. 



Składniki ( na ok 6 drożdżówek)

nadzienie  rabarbatu:
4 łodygi rabarbaru
łyżeczka miodu
łyżka cukru

ciasto drożdżowe:
2,5 szklanki mąki pszennej
łyżeczka drożdży ( ok. 15 g)
2/3 szklanki cukru
odrobina mleka do rozprowadzenia drożdży
1 jajko
1 żółtko
50 g masła
1/2 szkl. mleka

Przygotowanie:

Na początku przygotowujemy zaczyn / rozczyn z drożdży. W tym celu do ok. 2 łyżek letniego mleka dodajemy odrobinę mąki i cukru, rozprowadzamy na gładką masę i dodajemy drożdże, dokładnie mieszając. Jak nie będzie już grudek odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce do momentu kiedy zaczyn podwoi swoją objętość. Nagrzewamy piekarnik do 180 st. Następnie do miski wsypujemy mąkę, cukier, jajka i miękkie masło, delikatnie mieszamy i dodajemy zaczyn z drożdży. Łączymy składniki i dodajemy letnie mleko. Całość wyrabiamy do momentu kiedy ciasto będzie odchodziło od ręki ( ok 10 min.). Odstawiamy w ciepłe miejsce, aż ciasto podwoi swoją objętość.  Następnie w dłoniach opruszonych mąką formujemy kule (wielkości piłeczki do tenisa), spłaszczamy je i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.  Na każdą taką kulę układamy rabarbar (mocno odsączony). Drożdżówki pozostawiamy na blaszce do wyrośnięcia ok. 10 min.  Pieczemy w nagrzanym piekarniku ok 40 minut lub do momentu kiedy drożdżóki będą ładnie zrumienione. 
Smacznego!



Świąteczne orzeszki

sobota, 19 kwietnia 2014

Świąteczne, bo nie może ich zabraknąć w żadne świętu nas w domu. To moje ulubione ciasto od czasów dzieciństa. Uwielbiam mleko w proszku, w masie  orzeszkowej jest idealne! Lubię je dokładnie w takiej wersji jak na zdjęciach - nie idealnie sklejone równiutkie, tylko takie z niedociągnięciami, swojskie, domowe.



Składniki:

1/2 kg mąki
1 kostka margaryny
15 dag cukru pudru
2 żółtka
1 łyżeczka sody
2 łyżeczki octu
1/2 szkl. śmietany

Masa:
mleka
1 szkl. cukru
3 łyżeczki kakao
1/2 szkl. śmietany
masło roślinne
pół opakowania mleka w proszku ( niebieskie opakowanie / pełne)

Przygotowanie:

Orzeszki - ciasto - najlepiej przygotować dzień - dwa przed po to, żeby odpowiednio skruszały. 
Ze składników zagniatamy ciasto, dzielimy na małe kuleczki i pieczemy w specjalnej formie na orzeszki. 

Masa: Mleko gotujemy, do wrzącego mleka wsypujemy cukier i kakao, następnie rozpuszczamy i studzimy. Ucieramy masło, do którego bardzo powoli dodajemy dobrze schłodzoną  masę kakaową cały czas ucierając. Na koniec dodajemy mleko w proszku i dokładnie mieszamy żeby nie było grudek.

Masą napełniamy skorupki orzechów i sklejamy za pomocą masy. Gotowe orzeszki posypujemy kakao.




Rolssy z tortilli

poniedziałek, 14 kwietnia 2014


Idealny pomysł na imprezową przekąskę czy kolacyjny smakołyk. Nadzienie u mnie to kwestia tego, co w danej chwili mamy w lodówce :) Za każdym razem proponuję inną wersję rollsów. Dziś mamy warzywno - mięsne. Rolssy przygotowujemy w kilka chwil ( choć najlepsze są schłodzone), a znikają z talerzy w jeszcze szybszym tempie.  


Składniki:
opakowanie tortilli
polędwica sopocka
rukola
serek  philadelfia ( lub kanapkowy np. Ostrowia)
papryka czerwona
ser żółty

Przygotowanie:
Plastry torlilli rozkładamy na dużej desce. Smarujemy serkiem, układamy wędlinę, plastry sera żółtego, rukole i pokrojoną w cienkie paseczki paprykę i zawijamy w rulon mocno przyciskając wszystkie składniki. Zwinięte chłodzimy w lodówce ok. 1 godziny ( jeśli nie mamy na to czasu pomijamy ten etap). Po zwinięciu tniemy na ok. 2 cm plastry i układamy na talerzach.
Smacznego!







Babeczki kokosowe z białą czekoladą i malinami

sobota, 5 kwietnia 2014


Babeczki robiłam w wersji mini (jednokęsowe) i tradycyjne większe. Te mniejsze są bardziej suche, natomiast te większe są  wilgotne i zdecydowanie bardziej wszystkim smakowały. Zniknęły dosłownie w chwilę. Bardzo lubię połączenie kokosa z białą czekoladą z malinami i w tej wersji idealnie się sprawdziło.



Składniki:

200 g wiórków kokosowych
3 łyżki cukru pudru
3 białka
100 g białej czekolady
100 ml śmietany 30 %
maliny (ok 30 szt.)

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzewamy do 170 st. Wiórka kokosowe mieszamy  z białkami i cukrem. Przygotowaną masę nakładamy do papilotek i pieczemy w piekarniku ok 15-20 minut (do czasu aż babeczki się zrumienią). Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Śmietanę ubijamy i łączymy z czekoladą na gładką masę. Babeczki po wyjęciu z piekarnika wyjmujemy z papilotek i studzimy. Masę czekoladową nakładamy na babeczki i od razu układamy na każdej babeczce po 3 maliny.
Smacznego!




Chlebek orkiszowy w kształcie serca - na zakwasie z oliwkami i oregano

czwartek, 3 kwietnia 2014

Przepis na chleb jest banalnie prost, a efekt pieczenia... smakowity! Od niedawna piekę chlebki smakowe i zawsze ciekawa jestem efektu po upieczeniu. Ten z oliwkami to typowo włoski aromat pieczywa. Z oliwą tworzą zgrany duet. Foremka w kształcie serca sprawdza się świetnie - dzięki niej mamy urozmaicone i ciekawe kanapki.





Składniki (3 małe chlebki)

kilogram i szkl mąki w dowolnym miksie - u mnie pszenna i orkiszowa

3/4 szkl otrębów owsianych

3/4 szkl płatków owsianych
3/3 szkl ziaren słonecznika
1/2 szkl siemienia lnianego
łyżka suszonego oregano
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru


Przygotowanie:

*Z podanej ilości składników można upiec 3 małe bochenki. Ja mieszam suche składniki i piekę jeden bochenek, a na następny raz mam gotową mieszankę mąki  i ziaren. 

Porcję na 1 bochenek mieszamy z 2,5  szkl. wody, 6 zielonymi oliwkami drobno pokrojonymi, łyżką oregano i przyprawami. Następnie dodajemy  zakwas, dokładnie mieszamy i odstawiamy na 1,5 godz. Po tym czasie odkładamy 2 łyżki zakwasu do słoika ( zakwas możemy przechowywać do 2 tygodni w lodówce), następnie przekładamy ciasto do formy i odstawiamy na 8-10 godz. Po tym czasie pieczemy 75 min w 170 st.

Makaron z tuńczykiem w sosie pomidorowym

środa, 2 kwietnia 2014

Kiedy nie mam za dużo czasu na przygotowanie obiadu, a głód zaczyna silnie dawać o sobie znać, wtedy sięgam właśnie po ten przepis. Tuńczyka zawsze mam pod ręką, pomidory w domowej spiżarni są niezbędne. I danie gotowe!


Składniki:
pół opakowania makaronu penne ( u mnie lubella)
2 duże puszki tuńczyka w sosie własnym
pomidory ( u mnie 500 ml sosu domowego) lub 2 puszki pomidorów krojonych bez skórki
suszone oregano
sól,pieprz
bazylia do dekoracji

Przygotowanie:

Makaron gotujemy al dente. Do pomidorów dodajemy łyżeczkę suszonego oregano i gotujemy około 15 minut. Jeżeli będą jeszcze bardzo wodniste gotujemy trochę dłużej. Dodajemy odsączonego tuńczyka i jeszcze chwilę gotujemy. Solimy i pieprzymy do smaku. Dodajemy makaron i dokładnie mieszany. Podajemy z listkami świeżej bazylii.

Sałatka z roszponką i kozim serem z gruszkami

poniedziałek, 31 marca 2014

To jedna z tych sałatek "przyniesionych skądś". Zaczerpnęłam pomysł od znajomych, zmieniłam delikatnie dodatki, i w takiej wersji bardziej nam smakuje. Połączenie sera koziego z gruszką jest po prostu fantastyczne! Oczywiście nie może zabraknąć orzechów i octu balsamicznego. Ostatnio serwowałam ją na śniadanie. Mam nadzieję, że Wy też ja polubicie :)


Składniki:

koszyczek roszponki
2 gruszki
opakowanie serka koziego (miękkiego)
3 garście orzechów włoskich
2 łyżki soku z cytryny
łyżka oliwy z oliwek
ocet balsamiczny

Przygotowanie:

Roszponkę myjemy i osuszamy. Gruszkę obieramy, oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy na prostokątne kawałki. Roszponkę, gruszkę i ser kozi "porwany" mieszamy w misce. Skrapiamy sokiem z cytryny i oliwą, posypujemy roztartymi w dłoniach orzechami włoskimi i polewamy octem balsamiczny.  
Smacznego! 



Aksamitnie kremowe puree z ziemniaków

niedziela, 30 marca 2014

To alternatywa dla tradycyjnego puree ziemniaczanego. Jest bardzo delikatne i ma rzadszą konsystencję. Po prostu rozpływa się w ustach. Pasuje do mięsnych dań z wyrazistą nutą. Jest to idealny dodatek, który zmienia potrawę, oczywiście na lepsze. Moim zdaniem danie jest bardziej wykwintne.


Składniki ( dla 4 osob)

6 ziemniaków
łyżka śmietany 18%
100 ml mleka
pieprz biały mielony
gałka muszkatołowa

Przygotowanie:

Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Odcedzamy, dodajemy przyprawy i blendujemy na gładki krem. Podajemy od razu cieple.

Smacznego!


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Szukaj na tym blogu

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

TOP

blog toplista